+370 639 33 639
info@tomix.lt
Šiuolaikinis mokslas nenustoja stebinęs vis naujais ir naujais atradimais. Veik kiekvieną dieną atsiranda kažkokios naujienos, gerai žinomos medžiagos ir įrenginiai iškeliauja į nebūtį. Šiandien pakalbėsime apie poliuretaną – medžiagą, kuri buvo sukurta 40-ais metais, tačiau ir šiandien lieka aktualus ir naudojamas. Tarp kitko, įsigyti poliuretano galite įmonėje „Tomix“, www.tomix.lt. Savo gaminiams mes naudojame tik kokybišką europietišką dviejų ir trijų komponentų poliuretaną.
Poliuretanas (PU) - tai lanksti, elastinga ir ilgaamžė medžiaga, sugebanti įgauti įvairias formas. Naudojamas įvairiose srityse, kur pakeičia šias medžiagas: medį, plastiką, gumą, metalą ir t.t.
Poliuretanas ypač universalus. Dėl to daug kur pritaikomas, bet dažniausiai naudojamas gamybai ir vartojimui skirtų produktų, svarbių komfortiškam ir patogiam žmonių gyvenimui, gamyboje.
Poliuretano cheminė struktūra – molekulė, kurią sudaro pasikartojančios eilės dar smulkesnių grandžių, vadinamų monomerais. Monomeras sukuriamas dviejų skirtingų jungčių, vadinamųjų diolų ir izocianatų, pagalba, cheminės reakcijos metu. Jie abu priskiriami monomerų grupei. Galutinis rezultatas – medžiaga, kuri gali būti daužoma, braižoma arba ištempiama, tačiau vis tiek išlaiko savo vientisumą. Priklausomai nuo komponentų santykio, poliuretanas gali būti skirtingų būsenų: tvirtos, putų arba skystos.
Ši medžiaga gali būti labai daug kur naudojama:
Statyba. Naudojamas šilumos izoliacijos sistemų slopinantiems elementams;
Automobiliai. Dėl gero garso sugėrimo, šilumos nuostolių sumažinimo, atsparumo korozijai, o taip pat pagerintu komforto lygiu, poliuretanas leidžia ilgiau eksploatuoti automobilį;
Kompozitinė mediena. Poliuretano jungiamosios naudojamos surenkant organines medžiagas iš stiklo pluošto, medžio drožlių plokščių, pjuvenų plokščių ir laminuotos faneros;
Elektronika. Ne putų poliuretanai arba taip vadinami „hermetizuojantys junginiai“, dažnai naudojami spausdintinėse plokštėse, povandeniniuose kabeliuose ir daugybėje kitų mikroelektronikos komponentų;
Žemės ūkis. Agrariniame sektoriuje dažnai naudojami sijojimo sietai, poliuretano lapai talpų (bunkerių) armavimui (išklojimui). Specialūs įdėklai skirti grūdų elevatorinėms konstrukcijoms;
Grindų danga. Poliuretanu galima iškloti bet kokios rūšies grindis: nuo betono iki medinio parketo. Jis labai lengvai prižiūrimas ir valomas;
Namų reikmės. Poliuretanas, ypač putų pavidalu, naudojamas balduose, kiliminių dangų paklotėse, o taip pat patalynėje.
Dažnai galima išgirsti klausimą: „Kas geriau – poliuretanas ar guma?“. Abu turi savo paskirtį, tačiau kurį geriau rinktis? Viskas priklauso nuo naudojimo srities. Tokiu būdu, padangoms, tarpinėms ir kai kurių rūšių diržams geriausiai tinka guma, o įvorėms, tarpikliams ir didelių apkrovų komponentams - poliuretanas.
Ši medžiaga pasižymi didesniu pasipriešinimo nusitrynimui, pjovimui, trūkimui koeficientu. Galima rinktis jo tvirtumą. O taip pat jis pasižymi geresnėmis nešančiosiomis savybėmis. Poliuretanas lengvai dažomas, chemiškai stabilus, didesnis jo temperatūrinis diapazonas. Žemose temperatūrose, kai guma tampa „medinė“ ir tinkamai neišlaiko jai skiriamų apkrovų, poliuretanas išlieka elastingas. Vienintelis poliuretano gaminių minusas – jų kaina. Tokius gaminius brangiau pagaminti, taip pat reikalinga ypatinga kontrolė polimerizacijos metu ir tai padaro jį brangesniu už gumą. Tačiau situacijose, kur nesusitvarko guma – pagelbsti poliuretanas.
Tuo tarpu guma, dėl savo minkštumo, sugeria vibracijas ir triukšmą. Todėl manoma, kad poliuretanas nėra idealus variantas vibrodrėkinimui, bet realybėje jis taip pat puikiai sugeria energiją, tik jau jo gamybos metu reikia tiksliai žinoti, kur ir kokiomis apkrovomis jis dirbs, kad būtų tinkamai nustatytas minkštumas.
Žymiai daugiau atvejų poliuretanas lenkia guminius analogus keičiant daugelį komponentų, pavyzdžiui: įvorės, tarpikliai ir t.t. Galų gale detalės tarnaus žymiai ilgiau, atlaikydamos cheminių medžiagų, tepalų, įvairių agresyvių aplinkų, poveikį, o taip pat spaudimą ir apkrovas.
Jei domina Jūsų įrengimų patikimumas ir ilgesnis, be remonto, jų tarnavimo laikas – patartina naudoti poliuretano gaminius.
Šiandien poliuretanas žemės ūkyje plačiai naudojamas. Iš jo gaminami dirbiniai, kurie anksčiau buvo guminiai, metaliniai o taip pat iš kitų mažiau atsparių susidėvėjimui polimerų.
Taigi, iš šios medžiagos gaminami: įvairūs transportinių elevatorių elementai (pavyzdžiui, krovimo rankovės, konvėjerių gremžtukai), taip pat įvairios detalės žemės ūkio technikai (įrenginiai paukščių smaugimui, šakniavaisių rūšiavimui ar nupjautos žolės surinkimui, tvarsčiai ir būgnai vikšrinei technikai ir t.t.).
Be to, poliuretano lapai naudojami žemės ūkio technikos armavimui, ko pasėkoje žymiai pailgėja jos naudojimo terminas. Taip pat išsaugomas grūdų grynumas.
Medžiaga pramoninėje gamyboje naudojama ypač įvairiai:
Lengvojoj pram. Aišku, iš šios medžiagos nepasiųsi aprangos, tačiau jis naudojamas gaminant: avalynės padus, pakalimus, pavarų skriemulius, diržus, taip pat – rites audimo staklėms. Taip pat naudojamas sportinio inventoriaus gamybai: sližių, riedučių, riedlenčių ir kt.
Medicinos pram. Gaminiai iš šios medžiagos gali kontaktuoti su gyvais žmogaus audiniais, dėl to panaudojami kaip siuvimo medžiaga, taip pat protezų gamybai.
Valymo įrengimuose. Ši medžiaga yra nuostabus sorbentas, todėl naudojama gaminant valymo filtrus, sistemas, žarnas ir vamzdynus.
Padengiant (armuojant). Ji pajėgi užtikrinti patikimą gaminio apsaugą (volai, ratai, ratukai ir kt.) nuo nutrynimo net labai aktyviai naudojant.
Elektrotechninės pram. Lankstumas, elastingumas leidžia poliuretaną naudoti gaminant rites ir kabelius net esant žemai temperatūrai.
Kaip matote, poliuretanas yra aukštųjų technologijų, šiuolaikinė medžiaga, savo savybėmis lenkianti visus analogus.